O firmie

Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap S.A. jest firmą z tradycjami sięgającymi roku 1924

W roku 1924 ówczesna firma kapelusznicza „Hückel Sohne” (z zakładem macierzystym w Nowym Jiczinie, a także z filiami w Raciborzu oraz w Wiedniu) uruchomiła w Skoczowie filię swojego zakładu. Produkcja w początkowym okresie miała charakter sezonowy i wynosiła około 500 szt. produktów dziennie.  Dziesięć lat po założeniu fabryki, stan załogi wynosił 230 osób, a w pełni sezonu zatrudniano 450 pracowników. Produkcję stanowiły wówczas kapelusze męskie z filcu włosowego w 3 różnych rodzajach wykończenia powierzchni: gładkiej, zamszowej i welurowej, kapliny i stożki na kapelusze damskie oraz berety. W okresie drugiej wojny światowej w zakładzie produkowano skarpety dla wojsk. W maju 1945 r. kilkudziesięciu pracowników rozpoczęło odbudowę hal, remontując dachy, sprowadzając własnym transportem maszyny z Nowego Jiczyna oraz z całkowicie zniszczonego zakładu w Raciborzu. Jednocześnie skoczowska filia została przejęta na własność Państwa i od tej chwili rozpoczął się systematyczny rozwój jedynej w kraju wytwórni wysokojakościowych kapeluszy z filcu włosowego. Produkcja wynosiła wtedy 2500 szt. kapeluszy rocznie. W 1972 roku produkcja osiągnęła wielkość 1 miliona sztuk przy zatrudnieniu prawie 1100 pracowników. Równocześnie następowała modernizacja zakładu, powstawały nowe hale, częściowo wymieniono park maszynowy.

Od 2005 roku, w wyniku likwidacji przedsiębiorstwa państwowego, firma znajduje się w rękach prywatnych udziałowców.

Produkcja uboczna

W 1957 dwóch pracowników Firmy zgłosiło projekt racjonalizacji produkcji, wskazujący na możliwość wykorzystania odpadów w postaci skórek króliczych i zajęczych, do wyrobu skóry ze sztucznym licem a także skóry miękkiej. W tym celu wykorzystano stare pomieszczenie świetlicowe uruchamiając tam własną zakładową garbarnię. Tak właśnie powstała uboczna produkcja skór z surowca całkowicie odpadowego. Projekt przyjął się na tyle dobrze, że w 1958 roku poszerzono zakres produkcji uruchamiając cały dział galanterii skórzanej, gdzie produkowano m.in. pilotki, portfele, torby, trzewiki, rękawice i piórniki. Kolejnym etapem rozwoju produkcji garbarskiej było opracowanie technologii produkcji irchy, która do tej pory była sprowadzana tylko i wyłącznie z zagranicy.

Również w 1957 roku, przy dobrze prosperującej garbarni, Rada Robotnicza S.Z.W.F. w odpowiedzi na apel Rządu o uruchamianie produkcji ubocznych materiałów budowlanych, zakupiła ceglarkę i i inne potrzebne maszyny, uruchamiając tym samym polową cegielnię na Dolnym Borze. Przy uruchamiani i rozruchu cegielni pracowali społecznie prawie wszyscy członkowie Rady Robotniczej.

Nazwa firmy

1950 rok – na podstawie zarządzenia ministra przemysłu lekkiego obecny Polkap rozpoczyna funkcjonowanie pod nazwą Skoczowskie Zakłady Wyrobów Filcowych. W tym czasie zakład jako jedyny w Polsce produkuje kapelusze i stożki damskie z filcu włosowego, którego bazą surowcową były skóry królicze i zajęcze.

1973 rok – w drodze ogłoszenia konkursu w 1971 roku, w wyniku którego komisja konkursowa wybrała 3 najlepsze propozycje, przyjęto nową nazwę „Polkap”, której autorami byli pracownicy fabryki.  Od tej pory funkcjonuje nazwa: Skoczowska Fabryka Kapeluszy „Polkap”.

W tym samym czasie zmieniony został również znak firmowy przedsiębiorstwa.

Obecnie

Obecnie firma zatrudnia ponad 100 pracowników. Od 2018 roku spółka przechodzi proces restrukturyzacji.

W 2019 roku uruchomiony został sklep online – sklep.polkap.pl oraz otwarlismy nowy sklep stajorany tuż przy Fabryce.